Jak pielęgnować sierść psa | Eukanuba

jak pielęgnować sierść psa

Poświęcenie czasu na dbanie o wygląd psa nie tylko oznacza, że będzie wyglądał i czuł się najlepiej, ale także pomaga im pozostać w optymalnej kondycji.

Pielęgnując swojego psa, zapoznasz się również z jego ciałem - dzięki temu znacznie łatwiej dostrzeżesz problemy zdrowotne oraz będziesz mieć okazję do znalezienia szkodników, takich jak pchły i kleszcze.

Aby to zrobić, powinieneś zacząć przyzwyczajać swojego psa do zabiegów pielęgnacyjnych gdy jest jeszcze szczenięciem. Jeśli zbyt długo zwlekasz, aby rozpocząć sesje pielęgnacyjne, twój szczeniak może nie współpracować w późniejszym czasie, szczególnie jeśli chodzi o czyszczenie uszu i przycinanie paznokci.

  • Ich sierść: zdrowa sierść to naprawdę dobry znak, świadczący o zdrowiu twojego zwierzaka i doskonałym stanie skóry. Zdrowa skóra jest ważna nie tylko dla wyglądu twojego psa; chroni również twojego zwierzaka przed czynnikami zewnętrznymi i infekcjami.
  • Ich skóra: Skóra twojego psa jest największym narządem w jego ciele. Aby utrzymać jej zdrowie, niezbędna jest dobra dieta. Podając psu karmą z wysokiej jakości białkami pochodzenia zwierzęcego, minerałami, witaminą A, D3 i E oraz mieszanką kwasów tłuszczowych omega 6 i 3, wspierasz zdrowie skóry. Wszystkie składniki możesz znaleźć w karmach EUKANUBA.
  • Szczotkowanie: Większość psów zrzuca futro naturalnie dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Jednak aby pozbyć się luźnych włosów (i błota!) powinieneś częściej je pielęgnować. Wszystkie psy (z wyjątkiem ras krótkowłosych) powinny być wyczesywane co najmniej raz w tygodniu, niezależnie od ilości liniejącej sierści. Użyj szczotki z miękkim włosiem podczas, gdy twój pies jest spokojny i zrelaksowany. Zajmij psa podając kość lub zabawkę i przez kilka sekund delikatnie przeciągaj narzędzie po jego ciele. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne powinny rozpocząć się w wieku szczenięcym, więc bądź ostrożny, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Profesjonalny groomer może udzielić porady dotyczącej właściwej szczotki dla twojej rasy oraz tego, czy twój pies potrzebuje strzyżenia.
  • Pielęgnacja uszu: Opadające uszy wymagają bardziej regularnej pielęgnacji niż stojące. Wynika to ograniczonej cyrkulacji powietrza, co czyni je wrażliwymi na podrażnienia i infekcje. Delikatnie wyczyść ucho płatkiem do czyszczenia lub lekko zwilżoną wełnianą watą, sprawdzając czy nie ma czerwonych plamek, wilgoci lub nadmiaru wosku. Spaniele i psy gończe będą potrzebowały płytkiej miski do karmienia, aby ich uszy były suche i nie dostawały się do nich okruchy karmy.
  • Pielęgnacja oczu: Upewnij się, że oczy Twojego psa błyszczą. Lekkie łzy, naturalnie gromadzący się śluz, mogą być usuwane za pomocą płatków do czyszczenia lub lekko zwilżonej waty. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli oczy twojego psa są zaczerwienione, wdał się stan zapalny lub jeśli występuje wyciek z oka.
  • Pielęgnacja paznokci: Lekarz weterynarii powinien jako pierwszy przyciąć paznokcie psa, ale jeśli chcesz później zrobić to sam, uważnie obserwuj lekarza i zapytaj go, jak to zrobić. Nieprawidłowe obcinanie może spowodować ból psa i krwawienie.
  • Kąpiel: Psy w naturalny sposób wytwarzają olej na skórze i sierści, aby chronić się przed infekcjami, podrażnieniami i wodą. Zbyt częste kąpiele mogą zmniejszyć skuteczność tych olejów. Dopilnuj, aby kąpać psa tylko raz w miesiącu. Jeśli musisz wykąpać psa, użyj specjalnego szamponu dla psów.

Skonsultuj się z profesjonalnym groomerem, jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z pielęgnacją sierści psa. Jeśli uważasz, że twój pies ma problem ze skórą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.