Jak zapoznać dzieci z kocięciem

Nowy członek rodziny - malutki kociak, to wspaniały i radosny czas dla wszystkich. Więź, którą stworzysz z nowym przyjacielem rodziny będzie trwała wiele lat.

Poznawanie kociaka z małymi dziećmi może być zadaniem pełnym wyzwań - spróbuj zastosować kilka prostych czynności, aby pierwsze spotkania były przyjemne dla wszystkich zaangażowanych.

Jeśli masz małe dzieci i chcesz, aby do rodziny dołączył kociak, poniżej znajdziesz kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać:

  • Przejmij odpowiedzialność. Małe dzieci nie mogą być odpowiedzialne za zwierzaka. Nie możesz zostawiać dzieciom karmienia kota lub monitorowania zdrowia – może to robić tylko dorosły.
  • Ostrożnie zapoznawaj. Pamiętaj, aby stopniowo zapoznawać kociaka z dziećmi lub innymi zwierzętami. Może to być przytłaczające doświadczenie, a kocięta (i dzieci) mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.
  • Zaangażuj dzieci. Wzięcie na siebie odpowiedzialności nie oznacza wykluczenia pomocy młodszych członków rodziny. Młodsze dzieci mogą pod nadzorem rodziców pomagać w zakupach, wyborze imienia, karmieniu i czyszczeniu kuwety. Z kolei wizyty u lekarza weterynarii są dla dzieci doskonałą formą nauki o opiece nad kociakiem.
  • Dziel się informacjami. Jeśli zastanawiasz się nad nowym członkiem rodziny - kociakiem, przed adopcją postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o zdrowiu i zachowaniu kotka. Podziel się wszystkimi zdobytymi informacjami z rodziną.
  • Zapewnij odpowiednie odżywianie. Niezwykle istotne jest podawanie od samego początku wysokiej jakości karmy, takiej jak EUKANUBA dla kociąt, największy wzrost następuje podczas pierwszych 9-12 miesięcy życia. Nasza karma powstała specjalnie z myślą o dostarczaniu energii dla rosnących komórek, wspieraniu wysokiego poziomu aktywności i odpowiadaniu na potrzeby małych jam ustnych i zębów oraz malutkich żołądków.
  • Bądź realistą. Mały kociak, nowy członek rodziny wymaga dużo uwagi. Kocięta mają bardzo dużo energii i są niespokojne. Podczas odkrywania nowego domu mogą wykorzystać kwiatek jako kuwetę lub strącić coś podczas zabawy. Jeśli obawiasz się, że nie zniesiesz takiego bałaganu zastanów się dwa razy przed adopcją.
  • Znajdź odpowiednie zabawki. Kocięta znacznie częściej niż dorosłe koty gryzą, podgryzają i drapią podczas zabawy. Najlepsze zabawki to takie, przy których twoje dłonie nie znajdują się w pobliżu miejsca, w którym kot rzuca się. Bezpieczne są miękkie zabawki, takie jak pióra lub piłki - im szybciej się poruszają, tym lepiej. Unikaj zabawek z ostrymi brzegami, sznurkami lub fragmentami, które kot może połknąć.
  • Uważnie obserwuj. Nie zostawiaj kociaka i dziecka razem, samych do momentu, w którym nie upewnisz się, że potrafią się bezpiecznie bawić.