Kocięta i starsze zwierzęta domowe

Nawet jeśli Twój starszy pies lub kot żył w pokoju z innymi zwierzętami w domu, nie ma gwarancji, że nowy kociak zostanie przyjęty z radością, a nawet tolerancją!

Niektóre łagodne, starsze zwierzęta chętnie przyjmą każdego zwierzaka przyniesionego do domu. Zwykle jednak nawet najspokojniejszy pies lub kot będzie się martwić pojawieniem się nowego kotka.

Pamiętaj, że gdy pojawisz się w domu z nowym członkiem rodziny twój starszy pies lub kot będą wymagały dużo, dodatkowej uwagi. Muszą wiedzieć, że wciąż je kochasz i że nowy przybysz nie zagraża ich pozycji w twoim domu.

Twój nowy kociak

Kiedy po raz pierwszy przyniesiesz nowego kociaka do domu pamiętaj, aby go izolować. Wybierz neutralny pokój (nie taki, w którym obecne w domu zwierzęta lubią spać). To da ci czas na uspokojenie starszego zwierzaka, a także ochroni malucha przed możliwą agresją.

Miejsce dla kociaczka

Wyposaż pokój, w którym przebywa kociak w posłanie, drapak, kuwetę, miski na karmę i wodę oraz zabawki. Wpuść kociaka do pokoju i pozwól mu odkrywać nowe otoczenie w twoim towarzystwie. Następnie zostaw go samego na krótko, żeby mógł poczuć się pewnie w nowym otoczeniu.

Na początku kociak może się chować. Próbuj go wydobyć z ukrycia, aby dodać mu otuchy. Nie próbuj jednak naciskać zbyt szybko. Z czasem stanie się mniej strachliwy.

Pierwsze zapoznanie

Zwierzęta poznają się poprzez obwąchiwanie. Twój starszy pies spędzi mnóstwo czasu węsząc w dolnej części drzwi pokoju, w którym przebywa kociak. Maluch będzie robił dokładnie to samo z drugiej strony drzwi.

Po dniu lub dwóch, powinieneś być w stanie przewidzieć reakcję starszego zwierzęcia na kociaka. Pies, który pragnie spotkać się z kociakiem, drapie drzwi i macha ogonem, podczas gdy kot mruczy i na ogół zachowuje się ciekawie lub przyjaźnie. Jeśli jednak twój pies warczy lub szczeka na drzwi, a twój kot syczy i wydaje się zdenerwowany, najlepiej będzie poczekać kilka dni przed próbą dalszej interakcji.

Zrób to powoli

Kiedy twój starszy zwierzak wydaje się gotowy, wprowadź zwierzęta, otwierając drzwi na tyle szeroko, aby mogły widzieć i wąchać się nawzajem. Upewnij się, że stoisz wystarczająco blisko, aby nadzorować spotkanie. W zależności od reakcji, stopniowo otwieraj drzwi coraz szerzej na krótko, aż zwierzaki będą w stanie patrzeć na siebie bez zdenerwowania. Może to zająć kilka dni, ale zwykle kończy się sukcesem.

Pierwsze spotkanie dwóch zwierząt domowych twarzą w twarz powinno być krótkie i, miejmy nadzieję, spokojne. Jeśli starsze zwierzę jest psem, odpowiednie ograniczenie, takie jak smycz, uniemożliwi mu ściganie i straszenie kociaka.

Staraj się nie ograniczać i prowokować zwierząt. Niech podejdą do siebie tak blisko lub zostaną tak daleko, jak chcą. Powtarzaj krótkie zapoznanie tak często, jak to konieczne, aż zwierzęta będą mogły spokojnie pozostać w tym samym pomieszczeniu, pod nadzorem. Nie oczekuj natychmiastowej przyjaźni - to wymaga czasu.

Stwórz przestrzeń dla każdego

Twoje starsze zwierzątko musi mieć pewność, że nowo przybyły nie przejmie jego terytorium. Jeśli ma ulubione miejsce do spania nie pozwól, aby kotek tam spał. Zapewnij maluchowi własne zabawki.

Zwierzęta często są zaborcze wobec swojego jedzenia i misek. W idealnej sytuacji, ze względu na to, że kotek powinien spożywać własną karmę dla kociąt, należy karmić go w innym pokoju lub miejscu tak długo, jak to możliwe.

Kontroluj zwierzaki podczas posiłków, aby zapobiec wzajemnemu odpychaniu się od misek. Ponieważ karma dla kociąt jest odpowiednia przez pierwsze 12. miesięcy, dobrym pomysłem może być karmienia kotka w zamkniętym pomieszczeniu przez dłuższy czas.

Karma wysokiej jakości przeznaczona dla wszystkich etapów życia kota zapewnia pełnoporcjowe i zrównoważone odżywianie dla obu zwierząt (kociak i dorosły kot). Pamiętaj jednak, że jeśli twój dorosły kot ma tendencję do nadwagi nie potrzebuje dodatkowych kalorii, które zapewnia karma dla kociąt. W rzeczywistości, jeśli twój kot jest na diecie dedykowanej utracie lub kontroli masy ciała, mały kociak nie otrzyma odpowiedniego pożywienia potrzebnego rosnącemu ciału, jeśli stosujesz dla nich taką samą dietę.

Najlepiej karmić zwierzęta karmą dostosowaną do etapu życia.

Kuweta

Dwa lub więcej kotów w domu często dzieli kuwetę. Jednak wiele dorosłych kotów nie lubi dzielenia się z kociakiem, przynajmniej do czasu, aż do siebie przywykną.

Zapewnienie dwóch kuwet powinno zapobiec załatwianiu się przez dorosłego kota w nieodpowiednich miejscach, jako akt buntu.

Przyjaciele, przyjaźni wrogowie czy wrogowie?

Może minąć rok lub więcej, zanim starsze zwierzątko i kociak poczują się dobrze w swoim towarzystwie. Mogą nigdy nie stać się przyjaciółmi, ale po prostu nauczyć się tolerować siebie nawzajem.

Nawet jeśli będą oschłe wobec siebie, większość zwierząt domowych docenia inne ciepłe ciało w domu, gdy ich właścicieli nie ma. Ale zwykle z upływem czasu większość zwierząt domowych wzajemnie się "dogaduje", nawet jeśli nie są najlepszymi przyjaciółmi!

Zanim wrócisz do domu z kociakiem

  • Poproś lekarza weterynarii o zbadanie kociaka, aby się upewnić, że jest zdrowy i wolny od pasożytów.
  • Upewnij się, że wszystkie szczepienia twoich zwierząt są aktualne.
  • Agresja jest mniejsza, jeśli oba zwierzęta są wykastrowane lub wysterylizowane (kociak w odpowiednim wieku).

Gdy przyniesiesz do domu kociaka

  • Izoluj kociaka, gdy po raz pierwszy przyniesiesz do domu.
  • Zapoznaj stopniowo dorosłego kota i kociaka.
  • Chroń "terytorium" starszego zwierzaka i jego prawa.
  • Zapewnij oddzielne miski do karmy i na wodę, zabawki i kuwety.