Jak dbać o swojego starszego psa | Eukanuba

Opieka nad starszym psem

Twój pies jest z tobą zawsze, na dobre i na złe, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć jak najlepiej opiekować się nim w jesieni życia. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią opiekę nad wiernym przyjacielem.

Jak starzeje się twój pies?

Każdy pies jest inny, a długość jego życia zależy nie tylko od rasy, ale także od wielu innych czynników. Pomimo, że wiesz ile lat ma twój pies, może być Ci ciężko określić jak się starzeje.

Lekarze weterynarii ocenią przede wszystkim stan fizjologiczny psa. W większości przypadków stwierdzają oznaki starzenia się w wieku około siedmiu lat dla psów małych lub średnich ras i około pięciu lat dla psów ras dużych i olbrzymich. Powszechnie znane objawy mogą obejmować, matową lub suchą sierść, łuszczącą się skórę, sztywność stawów, utratę energii, zwiększenie masy ciała, zwiększone spożycie wody, problemy z trawienie lub utratę masy mięśniowej.

Podczas gdy genetyka i czynniki środowiskowe odgrywają dużą rolę w szybkości procesu starzenia się Twojego psa, wciąż masz ogromny wpływ na stan jego zdrowia. Poprzez podawanie wysokiej jakości karmy dla psów, dopasowanej do jego potrzeb w okresie starzenia się, możesz pomóc psu utrzymać optymalną kondycję ciała.

Odpowiednia dieta dla psów dojrzałych i seniorów

Psy niezależnie od wieku potrzebują tych samych podstawowych składników odżywczych. Jednak wraz z wiekiem zmienia się ich zapotrzebowanie na ilość niektórych składników wspierających ich zdrowie.

Wiek, w którym Twój pies osiąga etap dojrzały lub seniorski w dużej mierze zależy od wielkości rasy. Jednak za przybliżony wiek dla psa dojrzałego przyjmuje się 7 lat, a dla psa seniora 9 lat i więcej.

Poniżej kilka głównych składników, na które należy zwrócić uwagę wybierając karmę dla starszego psa:

  • Wysokiej jakości białko: Większość składu karmy Twojego psa powinno stanowić białko. Upewnij się, że jest pochodzenia zwierzęcego na przykład kurczak, a nie roślinnego. Białko jest kluczowe, ponieważ jest wykorzystywane przez organizm do budowy i utrzymania mięśni.
  • Tłuszcz: Wybieraj karmy o co najmniej 10. procentowej zawartości tłuszczu. Tłuszcz wspiera zdrową skórę i sierść, zapewnia również niezbędne dla organizmu kwasy tłuszczowe. Nigdy nie eliminuj całkowicie tłuszczu z diety.
  • Włókna: Wybieraj produkty, które zawierają nie więcej niż 5 procent włókna. Pomagają one w utrzymaniu zdrowych jelit i ułatwiają Twojemu psu wchłanianie kluczowych składników odżywczych poprzez wspieranie zdrowego trawienia.
  • Antyoksydanty: Te sprytne molekuły chronią układ odpornościowy , usuwając wolne rodniki, które uszkadzają błony komórkowe i DNA.

Wahania apetytu u starszych psów

Wraz ze starzeniem się wiele psów jest mniej zainteresowanych jedzeniem. Mogą nie spalać już tylu kalorii i mieć mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich apetyt naturalnie maleje. Może istnieć także wiele dodatkowych powodów utraty apetytu takich, jak problemy z jamą ustną lub zębami. Jeśli zachowanie Twojego psa nagle ulegnie zmianie najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Kluczem do właściwego karmienia psa seniora jest znalezienie pożywnej karmy, którą Twój pies polubi. Poszukaj karm, które pomogą ograniczyć obciążenie stawów i zajmą się zębami i trawieniem.

Pory karmienia starszych psów

Ze względu na to, że starzejące się psy zazwyczaj jedzą mniej niż ich młodsi przyjaciele, pomocne może okazać się dzielenie dziennej dawki karmy na dwa lub trzy posiłki. Wypróbuj porannego i wieczornego rozkładu posiłków lub tradycyjnie wersji ze śniadaniem, obiadem i kolacją.

Poprzez karmienie tylko w określonych porach zmniejszamy ilość jedzenia w misce, dzięki czemu pies nie jest nią przytłoczony. Dodatkowo karma jest świeższa i bardziej atrakcyjna dla pupila. Określone pory posiłków mają dodatkową korzyść w postaci poprawy metabolizmu, co umożliwi Twojemu psu utrzymanie idealnej masy ciała. Chociaż kalendarz może powiedzieć, że Twój pies jest gotowy na emeryturę, jego ciało niekoniecznie.

W EUKANUBA przeprowadziliśmy szerokie obserwacje z udziałem psów pokazujące, że nasze wyjątkowe żywienie w połączeniu z odpowiednią opieką może pomóc psom żyć dłużej niż typowa długość życia ich rasy *. Podając psu odpowiednią karmę dostosowaną do jego etapu życia pomagasz mu czuć się młodo.

W końcu jest jeszcze wiele do przeżycia.

* Wyjątkowa długowieczność u Labradorów (15,6 lat) jest określana jako 30% dłuższy wiek dożycia w porównaniu z typową długością życia dla tej rasy, 12 lat.