Psie węszenie | Eukanuba

Co nauka mówi o węchu

Psy używają węchu, aby zrozumieć otaczający je świat, a ich węch jest o wiele bardziej zaawansowany niż nasz. Podczas gdy ludzki nos jest wyposażony w około 5 milionów receptorów węchowych, psy mogą mieć nawet 300 milionów - jest to dla nich tak samo ważne, jak wzrok dla człowieka.

Spacer w parku z psem może dostarczyć mu wielu wrażeń zapachowych i dziesiątki informacji, wskazując na obecność innych psów i ich stan zdrowia, a także ludzi, którzy z nimi mieszkają.

Kontrolowanie psa podczas węszenia

Nie możesz powstrzymać psa przed wąchaniem. Psy naturalnie ciekawymi stworzeniami i to jest ich sposób na "oglądanie" otaczającego ich świata. Czasami jednak psy mogą węszyć niewłaściwie, co może wywoływać zakłopotanie. Czasami też twój pies zbyt łatwo rozprasza się wszystkimi zapachami podczas codziennego spaceru. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby mieć nad tym kontrolę:

  • Zaoferuj rozrywkę w formie przysmaku, klaskania w ręce lub spuszczania ze smyczy
  • Podstawowe polecenia, takie jak "siad" lub "zostaw", pomogą psu zrozumieć, że ich zachowanie nie jest właściwe. Zawsze miej pod ręką kilka granulek w ramach zdrowych przysmaków, które pomogą nagrodzić dobre zachowanie twojego psa.
  • Przyzwyczaj psa do pozostania w klatce/ kojcu, aby z chęcią trzymał się z dala, gdy spędzasz czas z przyjaciółmi i rodziną
  • Przed każdą imprezą baw się i ćwicz dużo, aby twój pies był zmęczony i nie miał ochoty tak mocno węszyć.

Czy psy powinny mieć mokry nos?

Niekoniecznie! Psie nosy często są mokre, ponieważ psy je liżą. Pomaga to w węszeniu i pozwala łatwiej określić, skąd bierze się zapach, ale niekoniecznie jest wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia psa. Suchy nos nie powinien być powodem do niepokoju.

Jeśli martwisz się o zdrowie swojego psa z jakiegokolwiek powodu, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, aby uzyskać profesjonalną opinię.