Porady dotyczące szkolenia psów i szczeniąt | Eukanuba

Wskazówki treningowe dla szczeniąt i psów

Trening szczenięcia to początek podróży, która zmieni niespokojnego i pobudzonego psiaka w kochającego i lojalnego psa, który będzie u Twego boku przez całe życie.

Ty i Twój pies, podążacie w tym samym kierunku - łączy Was więź. Jak w każdej bliskiej relacji im więcej dajesz, tym więcej dostajesz w zamian. Dlatego właśnie Twoja rola, jako właściciela, jest tak ważna.

Kiedy można rozpocząć trening szczenięcia?

Od razu! Jeśli bierzesz szczeniaka od hodowcy, prawdopodobnie przyniesiesz go do domu, gdy ma około ośmiu tygodni. W tym wieku Twój szczeniak rozwinął już około 80% dorosłego mózgu, a w ciągu najbliższych tygodni jego mózg będzie dalej się rozwijać.

Twój szczeniak jest gotowy do nauki i ważne jest, abyś był pewny siebie i konsekwentny już od pierwszego dnia.

Szczenięta mają słabą koncentrację, dlatego podejmują kilka prób nauczenia się danej rzeczy. Jednak kiedy zrozumieją czego się od nich oczekuje, masz świetną okazję, by szybko wprowadzić nowe polecenia. Pamiętaj, łatwiej jest to zrobić teraz, niż gdy są kilka miesięcy starsze, dużo większe, silniejsze i mają więcej nawyków.

Budowanie zaufania u Twojego szczenięcia

Zaufanie i konsekwencja dają Twojemu szczeniakowi pewność, że może polegać na Tobie, swoim nowym rodzicu. Częste powtarzanie jego imienia może wydawać się proste, ale dla niego jest to bardzo ważny sygnał.

Innym świetnym sposobem na budowanie wspólnego zaufania jest pozytywne nagradzanie i zachęcanie do dobrego zachowania - pamiętaj stosowanie kar cielesnych nie jest właściwą metodą wychowawczą. Dzięki metodom pozytywnego nagradzania możecie zbudować silną więź i zaufanie oparte na wzajemnym szacunku.

Wychowywanie szczenięcia to świetna zabawa, może być jednak frustrujące, gdyż małe psiaki nie zawsze stosują się do Twoich poleceń. Pomijając to, że nie mówią tym samym językiem pamiętaj, że są naprawdę młode i dlatego łatwo się rozpraszają.

Bądź cierpliwy i konsekwentny w wychowaniu swojego szczenięcia. Pamiętaj, że mały psiak wciąż się uczy i ostatecznie, po kilku próbach zrozumie o co prosisz.

Podstawy treningu szczeniąt

Przygotuj się na odrobinę zachęcania, wiele powtórzeń, kilka smakołyków i kilka zasłużonych pochwał. Kiedy już opanuje komendę siad i leżeć będziesz naprawdę dumny - zaprezentujcie nowo nabyte umiejętności przyjaciołom i rodzinie - dla szczeniaka bardzo ważna jest poświęcana mu uwaga oraz pozytywne emocje.

Siad

Przytrzymaj małą przekąskę przed szczeniakiem, blisko nosa (nie pozwól mu wyrwać przysmaku z ręki) i przesuń ją powoli do tyłu nad oczami, aby nos podniósł się do góry. Jego ciało w naturalny sposób powinno ułożyć się do pozycji siad. Jak tylko szczenię usiądzie nagródź je przysmakiem chwaląc jednocześnie i wprowadź komendę głosową "siad". Ćwicz dalej, aż do momentu, w którym Twoja pochwała będzie wystarczającą nagrodą.

Leżeć

Trzymaj smakołyk przed nosem szczeniaka, powoli przesuwaj go w kierunku ziemi i pomiędzy przednimi łapami. To powinno zachęcić psiaka do położenia się, aby zdobyć przysmak. Jak tylko szczenię położy się nagródź je przysmakiem chwaląc jednocześnie i wprowadź komendę głosową "leżeć". Ćwicz dalej, aż do momentu, w którym Twoja pochwała będzie wystarczającą nagrodą.

Chodzenie na smyczy

Bardzo ważne jest, aby podstawowy trening szczenięcia obejmował chodzenie na smyczy. Rozpocznij naukę w domu, w którym szczenię czuje się pewnie, a Ty możesz kontrolować otoczenie.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest założenie obroży, zaraz po założeniu obroży nagródź psiaka pochwałą i przysmakiem, aby zdał sobie sprawę, że noszenie obroży jest dobrą rzeczą.

Umieść kilka zdrowych przysmaków w misce po jednej stronie pokoju i pozwól szczenięciu iść obok ciebie na smyczy, w kierunku miski. Następnie spróbuj chodzenia z przysmakiem w dłoni, a szczeniaka prowadź na luźnej smyczy obok siebie. Używaj przysmaku jako przynęty.

Stopniowo buduj ten proces; unikaj ciągnięcia na smyczy, ponieważ szczenię może się opierać i skończycie na przeciąganiu i wojowaniu. Gdy psiak poczuje się pewnie w domu, rozpocznij ćwiczenie spacerów na smyczy w ogródku (jeśli oczywiście masz taką możliwość :)) Pamiętaj, że musisz być cierpliwy i chwal psiaka, gdy uda mu się poprawnie wykonać polecenie. Ty doskonale wiesz, że chodzenie na smyczy to nic strasznego, jednak Twój psiak musi się o tym dopiero przekonać.

Odpowiedni wybór karmy może pomóc w treningu szczenięcia

Wybierając karmę dla szczeniaka szukaj składnika, takiego jak DHA w składzie (kwas dokozaheksaenowy). Jest to naturalnie występujący kwas tłuszczowy Omega-3, który jest niezbędny w procesie rozwoju mózgu. Występowanie DHA w diecie Twojego szczeniaka poprawia jego bystrość i zdolność uczenia się. Wszystkie karmy EUKANUBA Puppy i Junior zawierają odpowiednie poziomy DHA, aby zapewnić Twojemu szczeniakowi najlepszy możliwy start w pierwszych latach życia i ułatwić dorosłość.

Szkoła dla szczeniąt

Większość z nas, właścicieli psów w EUKANUBA korzystała kiedyś z kursów szkoleniowych dla szczeniąt. Dobre zajęcia to świetna zabawa, a także przydatna lekcja, zanim się zorientujesz, Twój szczeniak będzie posłusznie odpowiadał na wszystkie instrukcje ... no, prawie wszystkie instrukcje. Przygotowaliśmy podręczny przewodnik, na co zwrócić uwagę wybierając szkołę dla szczeniaka.

Tresowanie dorosłego psa

Mówi się, że nie da się nauczyć starszego psa nowych sztuczek. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego, czy właśnie adoptowałeś nowego dorosłego psa, który potrzebuje nauki podstaw, czy Twój dorosły pies potrzebuje przypomnienia zasad - oto kilka wskazówek dotyczących tresowania dorosłego psa.

Kluczem jest konsekwencja

Bez względu na to, z jakimi problemami borykasz się u dorosłego psa, nadal obowiązują Was podstawowe zasady dotyczące treningu szczeniąt. Tresowanie psa dorosłego, który ma już określone nawyki może zająć trochę więcej czasu i wymagać sporo cierpliwości.

Przede wszystkim niezwykle ważna jest konsekwencja w wydawanych komendach oraz pochwałach. Warto również upewnić się, że wszyscy domownicy znają Twoje cele treningowe i jak potrafią prawidłowo używać komend. W przeciwnym razie pies może otrzymywać niespójne i mylące polecenia.

Przede wszystkim chwal

Psy uczą się poprzez pozytywne bodźce. Oznacza to, że osiągniesz swoje cele treningowe i nauczysz psa dobrych nawyków, tylko przez chwalenie i nagradzanie pożądanych zachowań. Ukaranie Twojego psa za złe zachowanie może tylko spowodować, że zacznie zachowywać się nieprzewidywalnie, co utrudni właściwe szkolenie.