Jak wybrać odpowiednią karmę dla Twojego kota?

Dobre odżywianie jest równie ważne dla zdrowia twojego kota, jak i dla twojego własnego. Jednak potrzeby żywieniowe kotów są zupełnie inne od naszych. Podczas gdy ludzka dieta powinna być bogata w błonnik i niskotłuszczowa, kot potrzebuje diety wysoko tłuszczowej – dla energii i grubej, pięknej sierści – oraz mniej błonnika dla zdrowia jelit.

Nawet jeśli wolisz dietę wegetariańską, koty nie mają tendencji do rozkoszowania się bezmięsnymi posiłkami. Koty domowe są mięsożercami, podobnie jak ich kuzyni duże koty, potrzebują białka pochodzenia zwierzęcego i tłuszczu zwierzęcego dla zdrowia przewodu pokarmowego. Koty potrzebują również węglowodanów do produkcji energii.

ETAP ŻYCIA I STYL ŻYCIA

Z tysiącami różnych karm dla zwierząt domowych, jak wybrać tę, która jest odpowiedni dla twojego kota?

Zacznij od określenia etapu życia kota i stylu życia. Kocięta, karmiące matki i zwierzęta domowe to przykłady etapów życia. Każdy etap życia ma inne wymagania żywieniowe. Wszystkie karmy dla kotów powinny określać, dla jakiego etapu życia są zalecane.

Potrzeby żywieniowe różnią się także w zależności od stylu życia. Kot, który głównie leży na kanapie nie potrzebuje tyle energii, ile ten, który biega po okolicy.

Wreszcie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę każdy szczególny stan zdrowia twojego kota, np. alergie pokarmowe, które wymagają specjalnej diety zalecanej przez lekarza weterynarii.

SUCHA CZY MOKRA?

Gdy już określisz etap życia swojego kota i jego potrzeby w odniesieniu do stylu życia musisz zdecydować, czy chcesz karmić suchą, czy mokrą karmą. Większość kotów dobrze odżywia się wyłącznie suchym jedzeniem. Suche pokarmy promują zdrowie jamy ustnej i zdrowie zębów, dziąseł poprzez działanie ścierne. Niektóre koty, szczególnie wybredne, lubią karmę w puszkach o gładkiej i wilgotnej konsystencji.

Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy sucha żywność może być pozostawiona w misce przez cały dzień, żywność z puszki powinna zostać wyrzucona po 30 minutach, jeśli nie zostanie skonsumowana. Dlatego sucha karma jest zwykle najlepszym wyborem dla zapracowanych osób, które zwykle nie są w domu w ciągu dnia.

Gdy poznasz potrzeby żywieniowe pupila i jego preferencje, jesteś gotowy na zakupy.

PORÓWNYWANIE ETYKIET

Składniki są wymienione w porządku malejącym, w zależności od wagi. Ponieważ koty potrzebują mięsa, najlepiej wybrać pokarm, w którym pierwszym składnikiem jest zwierzęce źródło białka, takie jak kurczak, jagnięcina, mączka rybna lub jajko. Składniki te zawierają pełny zestaw niezbędnych aminokwasów, takich jak tauryna, których nie można znaleźć w roślinnych źródłach białka, takich jak soja lub mączka kukurydziana.

Badania naukowe pokazują, że spożywanie połączenia węglowodanów w diecie, takich jak mączka kukurydziana lub jęczmień, sorgo zapewnia optymalną strawność węglowodanów i pomaga utrzymać właściwy poziom energii.

Badania pokazują również, że pulpa buraczana – materiał pozostały po ekstrakcji cukru z buraków cukrowych – jest doskonałym źródłem włókien pokarmowych i promuje zdrowie przewódu pokarmowego.

Dla miękkiej, lśniącej sierści i zdrowej skóry twoje zwierzę potrzebuje odpowiedniej proporcji kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 w diecie. Dobre źródła tłuszczu to tłuszcz z kurczaka i mączka rybna.

JAKOŚĆ

Etykiety karm dla kotów dostarczają ograniczonych informacji dotyczących wartości odżywczej żywności, ponieważ przepisy dotyczące etykietowania nie pozwalają producentom na opisanie jakości składników na opakowaniu.

Renomowany producent karmy dla zwierząt domowych będzie w stanie wyjaśnić ci specyficzne testy oceniające jakość żywności i zapewnieni o jakości składników używanych przy produkcji karmy.