Podróż z psem za granicę | Eukanuba

Zabieranie psa na wakacje

Właściciele psów każdego sezonu wakacyjnego podejmują ważną decyzję: czy zabierać ze sobą  zwierzaka na urlop , czy też oddać go pod opiekę przyjaciołom, rodzinie lub zaufanemu hodowcy?

Jest coraz więcej miejsc przyjaznych psom, więc podróżowanie nawet za granicą z psem staje się łatwiejsze. Jeśli zdecydujesz się zabrać psa ze sobą, oto, jak upewnić się, że podróż będzie bezpieczna.

Porady dotyczące podróży ze szczeniakiem lub psem

  • Pakowanie : Upewnij się, że pakujesz wystarczającą ilość używanej karmy na czas wyjazdu, aby uniknąć konieczności kupowania innego jedzenia, które mogłoby spowodować rozstrój żołądka. Nie zapomnij też o ulubionych zabawkach, kocu i legowisku, aby pies czuł się bezpiecznie w nowym otoczeniu.
  • Paszport: Jeśli wyjeżdżasz za granicę, sprawdź dokumentację wymaganą podczas podróży przez władze (lekarz weterynarii będzie dobrym źródłem informacji). W przypadku podróży w obrębie UE paszport, karta identyfikacyjna i ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe; należy je zrobić 21 dni przed podróżą. Sprawdź regulacje dotyczące opuszczenia i ponownego wjazdu do kraju; na przykład pies musi mieć co najmniej 15. tygodni w chwili rozpoczęcia podróży. Istnieje również kilka wyjątków od zasad, a regulacje mogą się różnić w przypadku podróży poza UE; sprawdź wszystko z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność.
  • Planowanie: Przed powrotem do domu, na 24 godziny przed podróżą, pies może wymagać leczenia przeciw robakom i / lub pchłom przez lekarza weterynarii. Pamiętaj, aby przed wyjazdem z domu sprawdzić przepisy dotyczące podróży powrotnej. Ważne jest, aby dowiedzieć się, kto na miejscu może ci pomóc przed podróżą.
  • Prom: Większość firm promowych niestety nie zezwala na przebywanie psów na pokładzie podczas krótkich podróży. Jeśli tak jest i nie ma innej bezpieczniejszej alternatywy, upewnij się wcześniej w firmie promowej, że często możesz odwiedzać psa podczas podróży. Pamiętaj, aby zawsze zostawiać psu z dużą ilością świeżej wody do picia, aby mógł się schłodzić i nawodnić. Dodatkowo, w ciepłe lub gorące dni postaraj się, aby pies był zdrowy i bezpieczny. Dłuższe lub nocne wycieczki mogą wymagać noszenia kagańca przy transporcie z i do psiego hotelu.
  • Samochód: Weź pod uwagę pogodę i zaplanuj wcześniej podróż, zwłaszcza jeśli nie masz klimatyzacji w swoim samochodzie. Zastanów się, czy podróż dla twojego psa jest absolutnie konieczna. Nigdy nie zostawiaj swojego towarzysza bez opieki w samochodzie, a szczególnie, gdy jest ciepło. Najbezpieczniejszym sposobem na podróż psa samochodem jest transport w transporterze z tyłu, z dala od poduszek powietrznych i pedału gazu. Zapewnij dużo miejsca. Upewnij się, że transporter jest wyłożony antypoślizgowym, miękkim materiałem lub pościelą, dzięki czemu jest wygodny w podróży. Jeśli nie masz transportera lub niezbędnej przestrzeni, wyposaż się w specjalne pasy bezpieczeństwa zaprojektowane dla bezpieczeństwa twojego psa. Zaplanuj swoją podróż starannie, zapewniając przerwy załatwienie potrzeb i napicie się wody co dwie godziny. Jeśli twój pies ma chorobę lokomocyjną, spróbuj go nie karmić przed podróżą lub poproś lekarza weterynarii o leki przeciw nudnościom.
  • Samolot: Niewiele linii lotniczych zezwala na przebywanie psów w kabinie (choć istnieją pewne wyjątki od tej zasady); większość umieści psa w luku. Sprawdź z wyprzedzeniem zasady z linią lotniczą, z którą chcesz odbyć podróż, aby upewnić się, że znasz przepisy. Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii i omówić najlepsze rozwiązania. Upewnij się, że twój pies będzie miał najbardziej komfortową i bezpieczną podróż.

W miejscu docelowym musisz zaaklimatyzować psa. Najpierw wyjdźcie na spacer. Kiedy wrócisz do miejsca, w którym mieszkasz, trzymaj psa na smyczy i spokojnie oprowadź go po nowym miejscu i jego otoczeniu.

Twój pies nadal musi znać granice, gdzie spać i gdzie się załatwiać. Przygotuj się na kilka wypadków z załatwianiem się wewnątrz. Podejdź do nich w taki sam sposób, jak przy pierwszej nauce czystości w domu. Bądź konsekwentny w stałych ćwiczeniach i porach karmienia. To zapewni, że twój pies będzie szczęśliwy i zaaklimatyzuje sie w nowym otoczeniu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące podróży z psem, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli to konieczne, z biurem turystycznym, w którym kupiłeś wycieczkę.