Karma dla psów dla zdrowia skóry i sierści | Eukanuba

Utrzymywanie zdrowej skóry i sierści psa

Skóra i sierść twojego psa stanowią największy narząd w jego ciele, czyli około 12% jego całkowitej masy. Oprócz wspaniałego wyglądu, skóra u psa odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu ogólnego zdrowia – jest odpowiedzialna za ochronę przed zranieniem lub infekcją, pomaga regulować temperaturę, a także stanowi pierwszą barierę ochronną. Sierść natomiast izoluje ciało i chroni skórę przed urazem i uszkodzeniami spowodowanymi przez ciepło, światło słoneczne i czynniki drażniące

Lśniąca sierść jest również najbardziej widocznym znakiem ogólnego stanu zdrowia i, jak wszyscy wiemy, sierść w świetnym stanie wygląda i prezentuje się wspaniale.

Dlaczego psia sierść jest tak ważna?

Wiele osób uważa psy mają dwa rodzaje sierści – długowłosa lub krótkowłosa. Jest to w pewnym stopniu zgodne z prawdą, ale sierść może być też o prostych włosach, kręconych włosach, szorstkowłosa, płaskowłosa, pierzasta, nie wspominając o pojedynczej warstwie i podwójnej warstwie sierści. Różne rasy mają wiele różnych rodzajów sierści, co często odzwierciedla oryginalny "pracujący" cel posiadania psa.

Na przykład labradory mają krótką, płaską, podwójną warstwę sierści o gęstym podszerstku, która zapewnia im wysoki stopień wodoodporności i izolację – niezbędną do pierwotnej roli psów wodnych.

Wiele terierów ma krótką, grubą, szorstką sierść – zapewniającą idealną ochronę przed kolcami i cierniami, które znajdują się w zaroślach i gąszczach. Niezależnie od rodzaju skóra i sierść u psa ma te same kluczowe funkcje.

Odpowiednia dieta dla zdrowej skóry i sierści

Sierść psa to w 95% białko, dlatego niezbędne jest zapewnienie karmy zawierającej wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, takie jak kurczak, jagnięcina i ryby. Zapewnia to specjalne aminokwasy, które zapewniają właściwą pielęgnację skóry i sierści, wspierając zdrową strukturę i funkcjonalność. Psy przeznaczają dużo energii na wzrost sierści, nawet 35% dziennego spożycia białka jest potrzebne, aby utrzymać sierść i skórę w dobrym stanie.

Zdrowa skóra jest miękka i giętka, z cebulkami włosów głęboko osadzonymi w skórze. Kwasy tłuszczowe omega 6 i omega 3 wspierają produkcję olejków eterycznych i wosku, które zapobiegają wysuszeniu i utrzymują wyraźnie zdrową sierść. Inne składniki odżywcze ważne dla zdrowia skóry i sierści to witaminy A, C i E, cynk, miedź i biotyna.

Tak samo jak podawanie odpowiedniej karmy, pielęgnacja psa regularnie pomoże utrzymać skórę i sierść w jak najlepszym stanie.

Ekspert w żywieniu od 1969 roku

Specjalnie opracowana przez EUKANUBA receptura karmy dla psów , oparta na wieloletnim doświadczeniu, od 1969r., zawiera wszystkie składniki niezbędne do wspierania zdrowej skóry i sierści od wewnątrz. Każda receptura jest dopasowana do etapu życia i potrzeb twojego psa. Zatem od szczeniaka do juniora, od dorosłego do starszego, możesz być pewny, że twój pies otrzymuje wszystko, co jest potrzebne, aby utrzymać optymalną kondycję ciała i wspaniałą sierść.

Aby jeszcze bardziej poprawić stan sierści twojego psa, zalecamy regularną pielęgnację; używanie dobrej jakości narzędzia do usuwania podszerstka  raz w tygodniu spowoduje zmniejszenie linienia.

Źródło:

1 Davenport GM, et al. The impact of nutrition on skin and hair coat. In: Current research in dermatology. Proceedings from Pre-Congress Symposium, 4th World Congress of Veterinary Dermatology, San Francisco, 2000; 4-9.