Jak utrzymać zdrowe stawy u twojego psa | Eukanuba

Zdrowe stawy dla aktywnego życia

Nie ma nic lepszego niż obserwowanie psa, który czerpie przyjemność z prostej, naturalnej radości biegania. Niezależnie od tego, czy szuka piłki, biega dla zabawy czy jako partner podczas joggingu, dzielenie tych chwil z psem to najlepszy sposób na wspólne spędzanie czasu.

Możliwość swobodnego poruszania się jest również oznaką, że twój pies jest w optymalnej kondycji. Podobnie jak u ludzi, tak samo u psów, wiek może mieć wpływ na stawy. Dlatego ważne jest, aby wraz ze starzeniem się psa zachować szczególną ostrożność i dbać o jego stawy, aby mógł utrzymać aktywny i zdrowy tryb życia.

Niektóre psy będą bardziej podatne na problemy ze stawami ze względu na ich rasę i wielkość. Jednak istnieją pewne proste kroki, które możesz podjąć, aby pomóc utrzymać dłużej stawy psa w dobrej kondycji.

Utrzymanie zdrowej wagi

Nadwaga jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia stawów. Kości i stawy są naturalnie poddawane znacznym napięciom i obciążeniom. Jednak dźwiganie dodatkowych kilogramów zwiększa obciążenie, co z czasem może prowadzić do uszkodzenia stawów. Wraz z wiekiem spowalnia się aktywność metaboliczna. Podobnie jak u ludzi, utrzymanie zdrowej wagi w miarę starzenia się polega na bilansowaniu kalorii przyjmowanych i kalorii spalanych.

Regularne i odpowiednie ćwiczenia w połączeniu z prawidłowym odżywianiem są niezbędne do utrzymania psa w optymalnej kondycji ciała. Ćwiczenia wspierają również budowę mięśni, co pomaga odciążyć stawy. Pamiętaj, że Twój starszy pies może nie mieć takiej samej, nieograniczonej energii, jak wtedy, gdy był młody. Jednak nadal jest chętny na wspólny bieg lub zabawę. Delikatny wysiłek dwa razy dziennie będzie dla Was odpowiedni!

Składniki w karmie dla psów mogą wspierać zdrowe stawy

Starsze psy częściej potrzebują dodatkowego wsparcia stawów poprzez pożywienie, które otrzymują. W zależności od wielkości rasy, psy osiągają wiek dojrzały w okolicach 6-9 roku życia. Etap życia psiego seniora rozpoczyna się na ogół w wieku 8-11 lat i później, jednak i w tym przypadku zależy to od wielkości rasy. Większe psy osiągają wiek seniora około 7 lub 8 roku życia, podczas gdy mniejsze psy zazwyczaj nieco później, około 11. roku życia.

Dojrzałe i starsze psy mogą korzystać ze specyficznych składników zawartych w ich diecie, które pomogą w utrzymaniu zdrowych stawów. Składniki odżywcze, takie jak glukozamina i chondroityna, pomagają utrzymać zdrowe stawy i mobilność, a wapń wspiera silne kości. Dodatkowo wykazano, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 6 i omega 3 wspomagają zdrowe chrząstki1.

L-karnityna jest składnikiem odżywczym znajdującym się w białku pochodzenia zwierzęcego. Działa jak naturalny "spalacz tłuszczu" przekształcając tłuszcz w energię. Pomaga to utrzymać optymalną kondycję ciała, a także wspierać zdrowie stawów. Szukaj karm dla psów, które zawierają białka pochodzenia zwierzęcego, czyli np. z kurczaka, z jagnięciny lub ryby, a nie białka pochodzenia roślinnego.

Wysokiej jakości żywność ze specjalistycznych sklepów zoologicznych, dostosowana do potrzeb psów dojrzałych i seniorów, powinna zawierać wszystkie wymienione składniki. Jednak nie wszystkie pokarmy są takie same, więc upewnij się, że wybierasz taki, który wspiera zdrowie stawów i że białko pochodzenia zwierzęcego jest na pierwszym miejscu w składzie. W razie wątpliwości zapytaj pracowników sklepu lub lekarza weterynarii.

Źródło:

1 Curtis CL, et al. Effects of n-3 fatty acids on cartilage metabolism. Proc Nutr Soc. 2002 Aug;61(3):381-9.