Rutyna dentystyczna psów: Jak utrzymać zdrowe zęby psa | Eukanuba

Utrzymywanie zdrowych zębów u psa

Dbanie o zęby psa to jeden z kluczowych elementów troski o optymalną kondycję jego ciała. Około 85% psów ma problemy dentystyczne mając zaledwie trzy lata 1, dlatego właśnie dbanie o zęby jest tak ważne, jak troska o inne widoczne oznaki zdrowia.

Rutyna dentystyczna dla szczeniąt

 

Podawanie psu suchej karmy pomoże utrzymać czyste zęby. Jednak niezwykle istotne jest, abyś przyzwyczajał psa do pielęgnacji i szczotkowania zębów już od najmłodszych, szczenięcych lat. Szczenięta zaczynają rozwijać dorosłe zęby w wieku około sześciu miesięcy. Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać psa do pielęgnacji jamy ustnej, tym łatwiej będzie w późniejszych latach. 

Zacznij spokojnie od delikatnego masażu zębów i dziąseł opuszkami palców. Na wczesnym etapie nie musisz jeszcze używać psiej szczoteczki czy pasty, chodzi o powolne przyzwyczajenie psa do tego typu kontaktu i odprężenie go podczas procesu pielęgnacji zębów. Gdy twój pupil przyzwyczai się do takich zabiegów możesz przejść do kolejnego etapu, czyli wykorzystania szczoteczki do zębów, a w następnym kroku do dodania specjalnej psiej pasty. Pamiętaj, aby nigdy nie używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, ponieważ większość produktów zawiera fluor, który jest toksyczny dla psów. Staraj się czyścić zęby psa codziennie. Jednak jeśli nie uda ci się dotrzymać takiej rutyny, postaraj się o pielęgnację kilka razy w tygodniu, pomoże to utrzymać zdrową jamę ustną szczeniaka.

Codzienne szczotkowanie wprowadzone we wczesnym etapie życia przyzwyczai psa do tego zabiegu i umożliwi ci późniejszą pielęgnację dorosłych zdrowych zębów i dziąseł.

Stałe zęby u psów

Większość szczeniąt traci mleczne zęby między trzecim a szóstym miesiącem życia. W tym czasie mogą odczuwać drobny dyskomfort, podobny do tego, który odczuwa ząbkujące niemowlę. Żucie jest dla twojego psa doskonałą metodą na łagodzenie bólu, postaraj się, aby w czasie wymiany zębów szczeniak miał duży wybór zabawek do żucia.

Gdy szczenię osiąga wiek sześciu miesięcy 28 mlecznych zębów, powinno być już zastąpione pełnym dorosłym uzębieniem, składającym się z 42. stałych zębów. Lekarz weterynarii podczas regularnych kontroli szczeniaka sprawdzi czy wszystkie mleczne zęby już wypadły i czy pojawiają się nowe, stałe zęby.

Dbanie o dorosłe zęby psa

Podobnie jak ludzie, psy mają problem z wywołanym przez bakterie odkładaniem się płytki nazębnej i kamienia. Może to prowadzić do chorób dziąseł, brzydkiego oddechu, utraty zębów, problemów z jedzeniem i innych groźnych problemów ze zdrowiem. i brzydki oddech. Płytka nazębna to miękka, kremowa powłoka, zawierająca bakterie, która odkłada się na zębach i poniżej linii dziąseł. Przekształca się w kamień nazębny, gdy minerały zawarte w ślinie wchodzą w reakcję z płytką i tworzą twardy żółty lub brązowy nalot.

Najlepszą metodą na uniknięcie chorób dentystycznych jest właściwa profilaktyka. Poznaj kilka czynności, które można wykonać w domu, a które są kluczowe dla zdrowych zębów twojego psa.

Zalecamy stosować zasadę 3 kroków rutyny dentystycznej:

  • Codzienne szczotkowanie – Szczotkowanie zębów jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem usuwania płytki nazębnej z linii dziąseł psa. Jednak aby było skuteczne, należy to robić raz lub dwa razy dziennie. Jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej raz w tygodniu.
  • Kontrola stomatologiczna – Zalecamy kontrolę stomatologiczną raz na 6-12 miesięcy.
  • Dieta – Karma sucha jest lepsza niż karma mokra ze względu na kruchą granulkę, która pomaga zeskrobać płytkę nazębną. Na rynku dostępne są również kości i przysmaki, które pomogą twojemu psu utrzymać czyste zęby.

Karmy EUKANUBA* zawierają granulkę o specjalnym kształcie, która wraz z unikalną technologią DentaDefense pomaga utrzymać czyste i zdrowe zęby psa.

Źródło:

1 Wiggs RB. Periodontal disease in age categories of dogs and cats. 11th Am Vet Dental Forum, Denver, Co, USA, 1997: 143-144
*Z wyjątkiem niektórych karm EUKANUBA dla szczeniąt