Żywienie kota a zdrowa skóra i sierść

Skóra i sierść Twojego kota mają kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. Są największym organem kociego ciała. Chronią Twojego przyjaciela podczas spacerów, a także ogrzewają podczas zimniejszych miesięcy.

Włos, z którego zbudowana jest kocia sierść składa się prawie całkowicie z białka. Jeśli w diecie kota nie ma odpowiedniej ilości i jakości białka, włosy mogą wypadać lub stawać się suche, słabe i kruche.

Dlaczego odpowiednie żywienie jest ważne dla zdrowia skóry i sierści?

Białka można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także w składnikach pochodzenia roślinnego. Białka pochodzenia zwierzęcego zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje kot. Białka pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać tylko niektóre niezbędne aminokwasy. Pamiętaj, że koty potrzebują białek pochodzenia zwierzęcego, aby osiągnąć optymalną kondycję. 

Tłuszcze można znaleźć w składnikach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Są one włączone do komórek skóry jako kwasy tłuszczowe. Istnieją dwa niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe dla zdrowia skóry i sierści. Kwas linolowy utrzymuje u kotów stan skóry i sierści. Bez wystarczającej ilości kwasu linolowego koty mogą mieć matową, suchą sierść, tracić włosy, mieć tłustą skórę i zwiększoną podatność na stan zapalny skóry. Koty wymagają również kwasu arachidonowego dla prawidłowego zdrowia skóry i sierści. 

Oba kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w tkankach zwierzęcych, takich jak tłuszcz z kurczaka oraz w olejach roślinnych (kukurydza i soja). Jednak większość dostępnych karm dla kotów zawiera więcej niż rekomendowana ilości kwasów tłuszczowych omega-6. Kwasy tłuszczowe mogą przekształcić się w związki odpowiedzialne za stan zapalny skóry, ważne jest zbilansowanie ilości kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie z kwasami tłuszczowymi omega-3, które nie sprzyjają stanom zapalnym.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 można znaleźć w mączce rybnej i w niektórych roślinach, takich jak len. 

Badania przeprowadzone przez ekspertów do spraw żywienia EUKANUBA pokazały, że odpowiednie łączenie źródeł tłuszczu w diecie, w proporcji 5-10 kwas tłuszczowy omega-6 do 1 kwas tłuszczowy omega-3 wspiera doskonałą kondycję skóry i sierści.

WITAMINY I MINERAŁY

Witaminy i minerały są niezbędne dla rozwoju zdrowej skóry i sierści. Najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiednich składników odżywczych jest stosowanie pełnoporcjowej i zbilansowanej diety, zawierającej odpowiednie ilości niezbędnych witamin i minerałów. Odpowiednia dieta jest lepsza od sztucznej suplementacji.

Witamina lub minerał Znaczenie dla zdrowia skóry i sierści
Witamina A Niezbędna dla wzrostu i regeneracji skóry
Witamina E Zabezpiecza komórki skóry przed utlenianiem
Witamina C Przyspiesza gojenie ran
Biotyna Wspiera przyswajanie białka
Ryboflawina (B2) Niezbędna/y dla metabolizmu tłuszczu i białka
cynk Niezbędna/y dla metabolizmu tłuszczu i białka
miedź Zaangażowana w syntezę tkanek, pigmentu i białka

ZMIANY W KONDYCJI SIERŚCI

Dieta jest często uważana za czynnik wpływający na zmianę stanu skóry i sierści. Najczęstsze przyczyny tych zmian to jednak pora roku i etap życia. W miarę zbliżania się zimnej pogody większość kotów zmienia sierść na grubą, która pomaga utrzymać ciepło i zatrzymuje zimne powietrze. Gdy pogoda robi się cieplejsza, zrzucają grube, ciężkie futro.

Większość kociąt rodzi się z miękkimi, puszystymi włosami, ale wraz z wiekiem ich sierść staje się grubsza. Kotki w ciąży lub karmiące mogą również odczuwać zmianę stanu sierści lub doświadczać wypadania włosów.